2011. június 12., vasárnap

F1 2011 - Round 7 - Montreal

Ember vagyok, így vannak érzéseim. A sportok pedig általában komoly érzelmeket váltanak ki az emberekből, ezért nézik. Ez egy blog, a következő "cikk" a szubjektív véleményem tükrözi. Megvannak azok a pilóták, akiket kedvelek, és azok is, akiket rühellek. Ez nagyjából lejön a következő sorokból is. Elfogult vagyok egyes pilótákkal szemben - egyesekkel pozitív, másokkal negatív irányban, ez tény. Ha ezt nem tudod elfogadni, ne olvass tovább.

Néhány perccel ezelőtt intették le a Forma-1-es világbajnokság Kanadai Nagydíját. A futam elején még az volt a terv, hogy a címben vagy a bevezetésben helyet kap majd a 'folytatódott Hamilton ámokfutása" szóösszetétel, de végignézve a 70 kört, inkább Button nevét illeszthetném bele ebbe a kontextusba. Az elmúlt négy órát a legegyszerűbben két szóban tudnám összefoglalni: FIA FAIL.

Az előző években nem egyszer láthattunk már Kanadában tüzijátékot, ezért izgatottan vártam a versenyt. Az eső a rajt előtt tovább növelte a várakozásaimat, ám az lohasztó volt, hogy a Safety Car mögül indult a mezőny. A futamok legizgalmasabb momentumai közé tartozik a rajt, ezért utálom a biztonsági autós startokat. Elrontja a bulit. Nem is igazán értettem az okát: az eső már elállt, és a pálya sem volt olyan vészesen vizes. Sokkal rosszabb körülmények között is versenyeztek már a fiúk, kár volt ezért a négy körért. A repülőrajtot követően Alonso agresszívan támadta Vettelt, ám a német meg tudta védeni vezető pozícióját. Lewis Hamilton megint nem bírt magával, folytatta a Monacoban abbamaradt roncsderbis játékát, melynek most épp Webber esett áldozatául. Már az első kör elején megforgatta a Red Bull-os pilótát, így mindketten pozíciókat vesztettek - Hamilton pont csapattársa, Button mögé sorolt vissza.
Sebastian Vettelnek mindössze két körre volt szüksége ahhoz, hogy magabiztos előnyre tegyen szert a két Ferrarival szemben - mindig is tudtuk, hogy a kicsi német nagyon jól megy esőben; az első futamgyőzelmét (a Toro Rossoval(!)) is az esős monzai versenyen aratta 2008-ban.
A nyolcadik körben jött az információ, hogy a versenybíróság vizsgálja Webber és Hamilton ütközését, a kilencedik körben azonban már azt láthattuk, hogy nincs további vizsgálat az ügyben - értelmetlen lett volna. Hamilton ugyanis megint benne volt a buliban, Button azonban szépen felkente a falra, mintegy tudatva vele, hogy szerinte hol a helye. A törmelékek és a 2008-as bajnok leamortizált autója miatt újra a pályára küldték a biztonsági autót, a bírók a verseny után vizsgálni fogják a két McLarenes ütközését, Button pedig a boxba kényszerült egy első vezetőszárny-cserére, s ha már ott járt, friss gumikat is kapott - a köztes esőgumin pedig másodpercekkel gyorsabb volt körönként, mint a többiek. A mezőny nagy része extrém esőgumin rajtolt el, és sokat javult a pálya állapota, ezért a biztonsági autó kiállása után többen feltették az intermediate abroncsokat, többek között Alonso és Schumacher is. Ekkor jött a nem túl bíztató hír: húsz percen belül komoly eső várható. De arra talán még senki nem számított, hogy emiatt két órát áll majd a verseny.
A tizenkettedik körben folytatódott a futam. Vettellel esőben nem lehet mit csinálni, ismét simán megőrizte vezető helyét, Buttont pedig boxutca-áthajtásos büntetéssel sújtották, mivel túl gyorsnak bizonyult a Safety Car mögött, ám a brit kálváriája itt még mindig nem ért véget. .
A tizenkilencedik körben aztán megjött az eső, és ezzel együtt a biztonsági autó. Akik korábban kereket cseréltek, azoknak most vissza kellett tenniük az extrém esőgumikat, amivel sokat vesztettek, azok viszont nagyon jól jártak, akik nem jártak még a boxban, többek között Kobayashi, Heidfeld és Petrov.
A huszonötödik körben, nagyjából egy óra körözgetés után aztán piros zászlóval leintették a futamot a pályára zúduló nagy mennyiségű víz miatt. A következő két órában azt nézhettük, ahogy a szerelők és a pilóták uzsiznak, kávézgatnak, a legnagyobb esemény pedig az volt, hogy az egyik Rihannát filmező operatőr hanyatt esett a paddockban.
Helyi idő szerint 16:35-kor aztán érkezett az információ, hogy 15 perc múlva újraindul a verseny. Ezt sem értettem igazából, hogy miért ennyi idő után. Talán arra vártak, hogy teljesen felszárad a pálya? Az eső már rég elállt, utána pedig pillanatok alatt eltűnt a víz az aszfaltcsíkról. Az indulás előtt öt perccel megint csöpögni kezdett az eső, ám nem mondták vissza a startot, az égi áldás pedig szerencsére nem volt túl intenzív, és hamar abba is maradt. A körözgetés folytatódhatott tehát a biztonsági autó mögött. Komolyan, a "Safety Car in this lap", a "car x & y incident is under investigation by the stewards", valamint a "Drive Throught Penalty for car z" feliratokat többször láttam a közvetítés alatt a képernyőn, mint a pillanatnyi sorrendet.
A harmincötödik körben engedték el a mezőnyt, de két kör múlva Bernd Mayländernek ismét munkája akadt, Button ugyanis most Alonsót segítette ki pályán kívülre - az eset a futam után vizsgálva. Közben d'Ambrozio is megkapta az áthajtásos büntijét, arra hivatkozva, hogy nem megfelelő abroncsok voltak az autóján. A piros zászlós periódus alatt kiadta az ukázt az FIA, hogy extrém esőgumin kell elrajtolni, a pilóta pedig még az előtt feltette az intert, hogy a Safety Car elhagyta volna a pályát, valószínűleg ez lehetett a gond, bár ezt sem értem. A körszámláló pörög, amíg a biztonsági autó mögött haladnak, az is a verseny részének minősül, tehát nem tiszta, hogy miért nem mindegy, mikor cserélt kereket, de mindegy.
A pályamunkások ezúttal gyorsan dolgoztak, a negyvenedik kör végén újra elindult a verseny. Eközben Schumacher Webberrel, Heidfeld pedig di Restával vívott vérre menő harcot a pontokért. A nyugdíjból visszatért német szépen előzte Webbert, di Restának pedig problémái adódtak a tapadással, ezért több pozíciót is vesztett. Úgy tűnt, Schumacher megszerezheti visszatérése utáni első dobogós helyét, már Heidfeldet támadta a negyedik helyért.
A negyvennegyedik körben Adrian Sutil is áthajtásos büntetést kapott, mert biztonsági autó mögött előzött. Ez mondjuk amatőr dolog. Sutil mostanában eléggé szét van csúszva - talán a Kínában történtek nyomják rá a bélyeget a teljesítményére?
A negyvenötödik körben Schumacher megelőzte Heidfeldet, így felzárkózott a negyedik helyre. Érdekes, hogy előzésnél használta az állítható hátsó szárnyat, holott az FIA csak a negyvenötödik körben engedélyezte a DRS-rendszer használatát, mégsem büntették a jó öreg Michaelt... Fura, nem?
Az ötvenegyedik kör di Resta áthajtásos büntetése mellett Webber kerékcseréjét is elhozta - az ausztrál pilóta bevállalta a slick gumikat. Schumacher megszerezte a második helyet egy zseniális manőverrel. Massa próbálta előzni az addig brilliánsan versenyző Kamui Kobayashit, aki megcsúszott, Schumacher pedig kihasználta, hogy a Sauberes pilóta és egykori csapattársa egymással vannak elfoglalva, és egyszerre előzte meg mindkettejüket. Egy percre sem tudom félretenni a vele kapcsolatos ellenérzéseimet, ezzel együtt be kell ismernem, hogy ez gyönyörű megmozdulás volt a veterántól.
Az ötvenkettedik körben Webber jegyezte a verseny leggyorsabb körét a száraz pályás gumikon (1:24.626). A futam leglátványosabb balesete az ötvenhatodik körben jött el: a főszerepben Heidfelddel és Kobayashival. Szegény embert az ág is húzza - miután Schumacher és Massa megelőzte a japán pilótát, megkapta a nyakába Heidfeldet. Összeértek, a Renault-t pedig megdobta a leszakadó első szárny. Szerencsére nem történt komoly baj, ám a törmelékek miatt (már számolni sem tudom, hányadszor) újra kigördült a boxból a Safety Car. Három kör takarítás és egy kishíján elgázolt pályamunkás után megkaptuk a kedvenc kis "Safety Car in this lap" feliratunkat. A vezető Vettel mögött éles csata folyt Button, Webber és Schumacher között a dobogóért.
A hatvanhetedik körre Button már nagyon közel került Vettelhez. Itt még legyintettem. Utolérni valakit egy dolog, ott azért előzni is kell, nem úgy néz ki a dolog, hogy jövök meg megyek. Pláne, ha Sebastian Vettelről beszélünk. Az ő autója nagyon széles tud lenni, amit gyakran könnyebb volna átugrani, mint megkerülni. Két hete Monacóban úgy védekezett körökön keresztül, hogy a Kylie-nak szinte semmi tapadása nem volt azokon a ronggyá kopott gumikon. Az utolsó körben aztán megtörtént az, amire nem számítottam: Vettel megcsúszott az egyik kanyarban, Button pedig azonnal kihasználta a hiba nyújtotta lehetőséget, megelőzte a németet, és behúzta a futamgyőzelmet. A leggyorsabb kör is az ő nevéhez fűződik, 1:16.956-ot futott a hatvankilencedik körben.
Lehet mondani, hogy megérdemelte, mert végigküzdötte a futamot (hatszor járt a boxban), de igazságtalannak tartom, hogy nem kapott büntetést olyan manőverekért, amiért (szerintem) tök egyértelműen járt volna. Másokat orrba-szájba büntetnek mindenféle apró kis hülyeségekért, de az nem számít, hogy Jensonka a fél mezőnyt kilökte. Szóra sem érdemes. Megesik.
Buttont intette hát le elsőként a kockás zászló, 4 óra, 4 perc, 39 másodperccel a rajtot követően. A dobogóra a két Red Bull fért még fel, Vettel-Webber sorrendben, Schumachernek be kellett érnie a negyedik hellyel, ami így is a legjobb pozíció, amit sikerült megcsípnie a visszatérése óta. A pontszerző helyekre Petrov, Massa, Kobayashi, Alguersuari, Barrichello és Buemi fért még be.
Azt hiszem, ez után a futam után ismét át kell értelmeznünk a "kaotikus" kifejezést, amit előszeretettel alkalmazunk, ha egy kicsit nyüzsisre sikerül egy-egy verseny. Az biztos, hogy Kanadában soha semmi nem megy simán, Montreal pedig idén is hű maradt a tradíciókhoz.
Folytatás két hét múlva Valenciában, az Európa Nagydíjon.

2 megjegyzés:

  1. Brigcs drága, ebben a futamösszefoglalóban már tényleg benne voltál. :D Szívvel-lélekkel.
    Nagyon tetszett a részletessége, a kis szurkálódásaid és jól is adtad vissza a futamot, pontosan tudtam követni és felidézni az emlékezetemben, hogy mi is történt Kanadában. :D
    Sok mindennel nem értek egyet amit írtál, de hát ez a szép a sportban: kulturált vitákra ad lehetőséget. :D
    Szerintem Button Alonsos (valamint Hamilton Webberes) megmozdulása szimpla versenybaleset volt, azonban amikor Hamiltont kente fel a falra véleményem szerint valóban büntetést érdemelt volna. Azonban a saját csapattársát ugyebár senki nem fogja felnyomni az FIA-nál, mert kitörne a háború. Azt, hogy Button megmozdulásait miért a futam után vizsgálták, számomra is rejtély, a mai napig nem sikerült rájönnöm az okra. Mindenesetre itt még annyit jegyeznék meg, más pilótákat /Hamiltont és Alonsot/ ilyenekért előszeretettel büntetnek - bár akkor is azt mondtam, hogy azok is versenybalesetnek számítanak.
    A másik dolog pedig szíved csücske, Vettel. :D Nem tudom, nem vonom kétségbe, hogy nagyon jó pilóta, mert ő is a kiváló fajtába tartozik. :D Azonban ahhoz, hogy most ilyen sikereket ér el, kell egy nagyon jó autó a popsija alá és ezt az RB-nél megkapja. Jelenleg az ő kocsijuk magasan veri a mezőny többi négykerekű brümmögőjét, így a 2008-as Toro Rossos monzai győzelmét többre értékelem, mint bármelyik idei futamát. :) És ezt tényleg nem bántásból mondom. :)♥ ♥

    Pussz,
    Noncsi

    VálaszTörlés
  2. Szia Drága Noncsim! :)
    Teljesen egyet értek veled abban, hogy sok dologban nem értünk egyet. :D Abban viszont teljesen, hogy bizonyos dolgokat csúnyán elsikáltak, amik büntit érdemeltek volna, és abban is, hogy ugyanilyen indokokkal másokat simán meghúzkodnak... Ebből a szempontból nem túl igazságos a bírálati rendszer.
    Az utolsó előtti mondatod fájt, ezt nem tagadom, az utolsóról viszont biztosan tudom, hogy komolyan gondoltad. :)
    Köszönöm, hogy elolvastad, és hogy írtál! :)♥♥

    pusszancs

    brigcs

    VálaszTörlés