2013. április 1., hétfő

The Host - The Movie

Hey, y'all!

Mai témánk: A burok-film.

Figyelem! A poszt SPOILERT TARTALMAZ, minden mennyiségben, nem csak szöveg, de képanyag formájában is, úgyhogy ha még nem láttad a filmet, és nem vagy kíváncsi a részletekre, inkább csak azután olvasd el a bejegyzést, hogy megnézted. :)
Egyébként nem az események pontos sorrendjében írom le a véleményem, hanem ahogy esik, úgy puffan módon, amelyik jelenet épp eszembe jutott, azt megkritizáltam. :D


Közvetlenül a film után annyi gondolatom volt, most meg azt sem tudom, hol kezdjem. Na mindegy, talán csak nekifogni nehéz. Valahol belevágok, a többi megjegyzés pedig majd menet közben eszembe jut. :D


Mint ahogy azt már itt is többször megénekeltem, Stephenie Meyer A burok című regénye az egyik kedvencem (a top 3 fav könyvem A burok, a Cat és Bones-sorozat, valamint az Egri csillagok), ezért már hónapok óta azon feszültem, hogy mikor mutatják be végre a mozik az alkotást...

Mióta bejelentették, hogy film készül belőle, teljesen kész vagyok, és az utóbbi időben csak romlott az állapotom, mivel egyre-másra adta ki az Open Road (a készítő stúdió) a still képeket, az előzeteseket és a BTS videókat.
Az utolsó két hét volt a legrosszabb. A tudat, hogy mindjárt vége a feszült várakozásnak, és végre valahára láthatom a filmet, felemelő volt, ugyanakkor még gyötrelmesebbé tette a hátralévő időt, mire aztán eljött a nagy nap.


Tavaly (vagy tavaly előtt) télen kölcsönadtam a könyvet az egyik barátnőmnek, miután felkeltettem az érdeklődését az áradozásommal. :D Ő is imádta, alig tudta letenni, és látva Petra lelkesedését, még az anyukája is kiolvasta, és neki is nagyon tetszett. :D Fertőzök. xD #ígykellezt ;)
Mikor néhány hónappal ezelőtt linkeltem Petrának az egyik trailert egy "március végén mozi? :D" kérdéssel, tök meglepődött, hogy filmet csináltak belőle (pedig szinte biztos vagyok benne, hogy mondtam már neki... bizonyára kiment a fejéből), de nagyon lelkes lett. :D Megállapodtunk, hogy együtt fogjuk megnézni.

Csak ez tartott vissza attól, hogy már a bemutató napján elmenjek és megnézzem magamnak, mit alkotott Andew Niccol stábja. Mivel velem ellentétben neki van állása, az ő szabadnapjához igazítottuk a kirándulást, ezért csak pénteken vettük be magunkat a Cinema City-be.
Egyébként a csütörtöki nap rémes volt, tudva, hogy már vetítik a filmet, hogy már láthatnám, de ahelyett, hogy a moziban guvadnék a vászonra, itthon kell gubbasztanom és vergődnöm A burok után... Egész nap a hivatalos YouTube-csatorna videóin vegetáltam. xD Hát de mindegy, nem volt kellemes, de túléltük. :D És a lényeg, hogy az a nap is elment, eljött a péntek, és semmi sem tarthatott volna vissza minket. :)
És amúgy marha jó volt (érezd az iróniát): csütörtökön egész nap hét ágra sütött a nap, pénteken meg szakadt az eső... -.- Csupa víz lett a gatyám, mire kiértünk az állomásra. Utálok esőben menni bárhová. Miért nem lehetett volna szép idő? Addigra állt el, mire beért a vonat, amivel jöttünk haza, négy után.

10.35-kor taliztunk Petrával, és a kölcsönös "szia!" után mindketten spontán "vííííííííííííí burooooook" sikításban törtünk ki. xD Csak ennyire voltunk izgatottak. xD Ezt körülbelül másfél percenként megismételtük, egészen a film kezdetéig - a 13.00-kor kezdődő előadásra foglaltunk jegyet, szóval képzelhetitek... XD A vonaton is, a Camponában is, mindenhol fangirlködtünk. xD Utoljára akkor éreztem így magam, mikor a Zizi lányokkal szeptemberben WSR-eztünk. :D

Amikor megvettük a jegyeket, a mozipénztárnál kaptunk szórólapot, ami április 30-ig 20% kedvezményt ad a könyvre a Libriben. Ez szerintem tök jó kezdeményezés. :)



Na, és akkor most már jöjjön tényleg a film. xD

Az előzetesek alapján nagyon szupernek tűnt, reméltem, hogy a teljes verzió sem okoz majd csalódást. A bemutató előtti hétvégén nézelődtem a forgalmazó Pro Video Facebook-oldalán, ahol megrázó információval szembesültem: a film SZINKRONOSAN lesz látható a mozikban. Puff. Pont azelőtt egy órával írtam Petrának, mielőtt ezt megláttam volna, hogy remélem, eredeti nyelven lesz, mert különben vinnem kell magammal valami éles tárgyat, amivel eret vághatok magamon... A bemutatót megelőző héten ugyanis láttam a ProFilm YouTube-ján a két szinkronos trailert, és teljesen el voltam szörnyedve. Úgy találtam, hogy a hangok egyáltalán nem passzolnak a karakterekhez, és hogy konkrétan pocsék a szinkron.
Jared hangját emeltem ki legjobb (illetve a legrosszabb) példának. Nem is a srác hangszínével volt problémám, hanem azzal, ahogy beszélt. Amikor az első találkozásuk alkalmával Jared azt mondja Melanie-nak, hogy "impossible! you're human!", amikor Iannel vitatkozik, és azt mondja Vándorra, hogy "it's not human", meg amikor a barlangban azt mondja Vandának, hogy "I miss everything about her", Max Irons eredeti hangján baromi őszintén és meggyőzően hangzik, de a szinkronban nem találtam semmi érzelmet, inkább erőltetettnek tűnt. És annak a magyar változata sem tetszett, mikor a Hajtó mondja Melnek, hogy "come with us!", mire Mel közli, hogy "like hell!"... De talán csak azért, mert már annyira hozzászoktam az eredeti hangokhoz, hogy nagyon furcsa volt magyarul hallani a szöveget.
Szóval nem fűztem sok reményt a szinkronizált filmhez, és abban a pillanatban, amikor eljutott a tudatomig, hogy bizony nincs kibúvó, nincs feliratos verzió, imádkozni kezdtem minden létező istenhez, hogy hamar jelenjen meg a DVD, hogy nézhessem angolul, de összességében végül is nem volt olyan vészes. Annyira lekötött a film, és hogy mi történik, hogy nem érdekelt túlságosan a szinkron, nem is nagyon figyeltem oda rá.
Úgy volt, mint a könyv esetében: magával sodort. :)

A színészek neve teljesen ismeretlen volt számomra, nem láttam még őket semmiben. Saoirse-ról annyit tudtam, hogy mélyebb hangvételű filmekben, főleg drámákban, komolyabb szerepekben játszott eddig, és  nagyon nagy tehetségnek tartják.
Max Irons ugyebár Jeremy Irons fia, ami miatt voltak aggályaim vele kapcsolatban. Nem tudtam, hogy csak apuci nevének köszönheti, hogy munkát kap és csak a vezetéknevéből él, vagy tényleg jó színész?

Hallottam, hogy szerepelt A lány és a farkasban, s bár a könyvet olvastam, a filmet nem láttam, így ez sem adott viszonyítási alapot. Mikor Petrával megosztottam az infót, mielőtt bementünk a moziba, tökre meglepődött, hogy "abban ő volt? :O" - ez sem nyugtatott meg. xD Ha nem emlékezett rá, a srác valószínűleg nem nyújtott túl emlékezetes alakítást. xD Btw, most lesz a film, kedd este, az HBO2-n, úgyhogy itt a kiváló alkalom, hogy bepótoljam. Picit szitkozódtam először, hogy miért pont a Barca-meccsel lesz egy időben, de így jobb is: a meccset úgysem nézhetem, mert akkor tutira kikapunk. xD Így is sanszos a kiesés, de ha nézem, akkor ezer százalék. Ilyen a karmám. Zárójel bezárva.
Jake Abel szintén a lövésem-sincs-rólad-kategória.
Egyedül a Maggie nénit játszó színésznőt ismertem, ő volt a Titanicban Rose sárkány anyja. :D Úgy látszik, ő csak ilyen szipirtyó szerepeket kap. :D


Amikor megjelentek a vásznon az első képkockák (és még egy utolsó, izgatott, halk kis sikkantás hagyta el az ajkaimat, mielőtt átadtam magam az eseményeknek) frankón libabőrös voltam. :') Egek, mióta vártam már ezt a percet!
Picit furcsa volt, hogy egy pasi volt a narrátor, mivel az eredeti nyelvű trailer elején Melanie/Vanda hangja mondja el, hogy a Föld nem is lehetne békésebb és tökéletesebb hely, miután a lelkek átvették az uralmat az emberek elméje felett.

Jaj, nagyon furi volt a "szólíts csak Vándornak"... Egy időben mondtam Saoirse-val, hogy "call me Wanderer". :D Meg amikor Ian először a film közepe felé, majd a végén mondja Vandának, hogy "furcsa ez a világ", akkor is mindkétszer a színésznőkkel együtt mondtam, hogy "a legfurcsább". :D
Az viszont furibb volt, hogy a Gyógyító nevét nem fordították le. Vándor gyógyítója Mély Vizeken Átkelő - eredetileg Fords Deep Waters. A könyvben Átkelő Gyógyítónak hívják, a szinkronban viszont megtartották az eredeti, Fords nevet. És a vége felé is, amikor Vanda gyógyszert lop, Kötő gyógyító sem kapta meg a fordított nevét. Ebben nem láttam logikát. Ha már egyszer van magyar nevük, miért nem használták? Hogyha már így erőltették a magyart a szinkronnal...

És ha már a Gyógyítónál és a beillesztésnél tartunk...
A könyv szerint - mint ahogy a borítón is ez látszik - amikor egy testben van egy lélek, akkor egy vékony, ezüstös sáv látszik a pupilla körül. Ezzel szemben a filmben az egész szaruhártyájuk ilyen fura, fluoreszkáló kék. Talán azért csinálták így, mert ezt látványosabb megoldásnak gondolták, de akkor is a pontatlanságokat tömörítő - igen hosszú - listára írom.

A következő pont, amibe beleköthetek, a Melanie-kontra-Vanda vonal. A könyv szerint amikor Vándor magához tér az új testben, szinte azonnal tudja, hogy nincs egyedül a fejében. A filmben viszont csak akkor jelenik meg Melanie, mikor órákkal (vagy ki tudja, mennyivel) később a tükörben meglátja magát, és a fénylő szemeit...
És a Hajtó is nagyon hamar rájön, hogy a Vándor gazdateste ellenáll... Túl gyorsan. Oké, világos, hogy csak két órájuk volt, hogy vászonra vigyék a történetet, a könyv pedig 520 oldal, úgyhogy fel kellett pörgetni az eseményeket, de akkor is.
Erre nincs javaslatom, hogy miként lehetett volna jobban megoldani, de az sem tetszett, hogy a lányok belső párbeszédeikor Vándor mindig hangosan kimondta, amire egyébként csak gondolt, és csak Melanie szólalt meg úgymond némán, vagy nem is tudom, hogyan írjam ezt le. xD Rendben van, a könyvben sokkal átláthatóbb a privát kis vitáikban, hogy ki mit mond, és nyilván azért csinálták így, hogy érzékeltessék a különbséget, és mondom, nincs jobb ötletem, de ez így nekem akkor sem tetszett túlzottan.

Ha már a Hajtót emlegettem az imént...
A Hajtó elvileg egy alacsony, rövid, fekete hajú, mindig feketében járó egyén, erre a filmben kaptunk egy ilyen szabvány német nőt, talpig fehérben.
Az a rész furcsa, amikor a mocsárnál vagy hol beszélget Vándorral. Nem derül ki, hogy neki tulajdonképpen ez az első élete, pedig szerintem ez is fontos adalék abban, hogy miért próbálja Vanda olyan elszántan megvédeni, és egy szép életet adni neki a Virágon Bolygóján.
És amikor elkábítja Melanie-t, az egy nagyon nagy WTF?! moment volt. (Ahogyan az is, amikor Mel és Jamie apja öngyilkosságot követ el, válaszként a hajtók érkezésére.)
Úgy összességében, a hajtókkal kapcsolatban az volt az érzésem, hogy a könyvhöz, és lélek mivoltukhoz képest túlságosan radikálisan és agresszíven lépnek fel. A könyvben csak javaslat szintjén merül fel, hogy Vándornak talán el kellene hagynia Melanie testét, a filmben viszont, mint az inkvizíció, csak közlik az ítéletet és kész. Nincs választás, kész tények elé állítják. És amikor lelép a házi őrizetből, rögtön kábító cuccal indul felé az egyikük. Ez sem volt túl könyvhű.
Azt viszont nem lehet elvitatni tőlük, hogy baromi cool járgányaik vannak. Azok a sportkocsik, és a mocik... #MeGusta Ott mellettem, Petra is hallatott egy halk, vágyakozó nyögést, mikor leparkoltak a hajtók a sivatagban a gyorsasági motorokkal. :D
És Vándor aranyos volt, hogy miután a hajtó felé fordította a saját fegyverét, távoztában még visszakiáltott eszméletlen lélektársának egy bocsánatkérést. :D Nem volt túl sok poén a filmben, és az a kevés sem olyan volt, hogy belefájdult a hasam a röhögésbe, de ezen lehetett egy picit kuncogni.
Azon mondjuk nevettem, hogy a boltot Store-nak (vagyis simán csak Boltnak) hívják... Úgy látszik, a lelkeknek nem kellett a Tesco. :'D Bár, amikor Vanda vásárol, a Store-ban az összes termék a polcon Store márkájú... Náluk ez lehet a Tesco Gazdaságos. :D
Akad még egy dolog, amit a negatívumok közé sorolnék a Hajtó kapcsán: amikor emberként, Lacey-ként magához tér, akkor kedves. Neki egy kiállhatatlan perszónának kellene lennie, aki mindenkinek az agyára megy. Nem értem, miért lett ilyen szimpatikus.

Egyébként, amikor Vanda meglóg az őrizet alól, és elindul a Gyógyítójához, ott nagyon tetszik, ahogy leugrik az erkélyről, és beleloccsan a medencébe. Az nagyon érdekelt a trailer után, hogy hová passzol bele a történetbe, mivel a könyvben ez a rész nem szerepel.
És mivel az idő hiánya miatt nem igazán volt idő bemutatni, hogyan működik a lelkek társadalma, örültem, hogy legalább valamennyi látszik a "paraziták" életszemléletéből ott, amikor Vanda elkéri a bácsi kocsiját, ő pedig egy szó nélkül odaadja neki.
Az viszont nem volt túl szimpatikus, hogy hogyan kötöttek ki a lázadóknál.
Vándor azért indul el, mert megszerette Melanie családját, és nem azért, mert ez az egyetlen esélye a túlélésre a sivatag kellős közepén, miután a fejében lévő bérlőtárs rossz útra vezette. Emiatt picit sajnáltam, hogy a Gondviselő-szál egy az egyben kimaradt belőle. Tudom, nem volt rá idő, de szerintem az is fontos, mivel kb. ott esik le Vándornak, hogy szereti Jaredet.

Doki személyiségét sem mutatták be rendesen; hogy milyen jó ember, és hogy mennyire megviseli lelkileg, amikor nem sikerül szétválasztania az idegen lényt az embertől, megölve ezzel mindkettőjüket - és minden alkalommal egy kis darabot saját magából is.

A Gondviselő és Doki mellett a többi mellékszereplő jelenlétét is hiányoltam a filmből. Nem látjuk, hogyan szerez a barlangban Vanda barátokat, nem mesél az univerzumról... Annyit említ, hogy ő már nyolc bolygón járt a tizenkettőből, majd ráront Jared, és ennyi... Semmi nem derül ki a többi világról és az idegen lényekről, pedig egy sci-fi-nek ez lenne a lényege...

Amiért még nagyon vérzik a szívem, hogy nem láthattam viszont, az volt, amikor a srácok nézik a játszótéri vegyes családot... Aki olvasta, tudja, miről beszélek. Az szerintem a legjobb részek egyike, jó lett volna, ha van idő megmutatni, hogy a két faj együtt is tud élni.


Nem a Hajtó volt az egyetlen, aki nem úgy nézett ki, ahogy - szó szerint - a nagy könyvben meg van írva. :D
Sem Melanie, sem Jared, sem Ian, sem Kyle figurájának nem sikerült olyan színészt választani, aki a külcsínyt tekintve megfelelt volna a könyvbéli leírásnak.
Amikor először megláttam az első posztert és az első előzetest, erősen húztam a számat, hogy ki a fenék ezek? Hogy néznek ki?
Jared és Ian elvileg jóképű fickók, és elsőre mindkettőjüket meglehetősen randának találtam. :'D De annyit néztem a videókat és a képeket, hogy már elkezdtem őket helyesnek látni. xD
Max végül is nem rossz pasi, elég helyes srác... És annyira megszoktam őt, hogy most már senki mást nem tudnék elképzelni Jaredként. :')
Btw, nagyon meglepődtem a korán. 1985-ös születésű, szóval nagyjából olyan korú, mint a könyvben Jared. Én nem saccoltam volna huszon-egykettőnél többnek. Jól tartja magát. xD

A másik főszereplő srácot illetően pedig...

A könyvben annyira beleestem Ian karakterébe, hogy felőlem akár magát Quasimodo-t is leszerződtethették volna a szerepére. xD
Jake nem az a tipikus szépfiú, akitől azonnal minden csaj bugyija a bokájáig zuhan, egyszerűen IAN egyénisége az, ami ellenállhatatlanná teszi. Már azoknak, akik olvasták a könyvet, és a #TeamIan címkét sütik magukra. :D

Ezért sajnáltam nagyon, hogy az Ian-vonalat meglehetősen elnagyolták.
Sarkítva valahogy így nézett ki: az egyik jelenetben még meg akarja ölni, öt perccel később vízzel kínálja, majd beszélnek két mondatot, a következő jelenetben pedig szerelmet vallanak egymásnak.
Itt is az van, hogy egy ötszáz oldalas könyvet nem lehet szó szerint beleszuszakolni röpke két órába, de azért a Vanda-Ian szerelmi szál elég fontos a cselekmény szempontjából. A könyvben nagyon szeretem azokat a részeket, ahol együtt lógnak, és szépen lassan elkezd kibontakozni a kapcsolatuk. Nagyon édesek. :')

Félreértés ne essék, nagyon bírom Jaredet is, és nagyon megértem őt, hogy miért olyan keserű a sztori elején. A világot, amit ismert, leigázták az idegenek, mindenki megszűnt létezni, akit ismert, és a tetejébe a szeretett lányt is elveszítette, aki boldoggá tette őt, és reményt adott neki, még a világ végén is.
Megjegyzem, szerintem az ő karaktere sem jött át teljesen a filmben.
Nála sem érzékeltem azt a fokozatosságot, amit a könyvben, hogy hogyan kezdi el lassan elhinni Jeb-nek, hogy Melanie még mindig ott van, és ahogy szépen lassan ő is elkezdi megkedvelni magát Vandát is.

A srácokkal kapcsolatban nagyon hiányérzetem volt a féltékenység miatt is. Mivel a romantikus mozzanatok nagyon el voltak kapkodva, arra sem volt lehetőség, hogy Ian és Jared rivalizálhasson Melanie és Vanda miatt.

 



Minden alkalommal, amikor Ian feltűnt a vásznon, I was like:


Oké, nyáladzás egyelőre off. Tegyük túl magunkat az ilyen földi dolgokon, és térjünk rá következő napirendi pontunkra! Kyle.
Az idősebb O'Shea fivér eléggé központi figura; szerintem az egyik legfontosabb mellékszereplő - a könyvben.
Nagyon érdekes a személyiségfejlődés ábrázolása miatt.
Ő követeli a leghangosabban Vanda halálát, és ő az, aki konkrét lépéseket is tesz annak érdekében, hogy a lány mielőbb távozzon az élők sorából. Ehhez képest, ahogy a regény végén Napfénnyel bánik, kiválóan ellenpontozza a korábbi magatartását. Itt is bejön a két óra szűkössége, de szerintem az egyik legnagyobb hibája a filmnek, hogy Napfényt kihagyták.
És amúgy Kyle a könyvben összességében egy bunkó paraszt, akit sokan nehezen viselnek el. Nincs könnyű természete, az biztos. xD Ian is többször panaszkodik rá, és azt mondja, szégyelli, hogy a bátyja. Azokat a részeket is nagyon szeretem, amelyekben a fivérek viccesen ugratják egymást, kár, hogy ezek is kimaradtak.
A vásznon a könyvben megismert Kyle személyisége nem igazán tükröződik vissza, eléggé parkolópályára tették. Talán két mondattal utalnak rá egész idő alatt, hogy milyen nehéz eset. Mikor Ian mondja Jarednek, hogy 'senki nem szokta sajnálni, hogy megütötte Kyle-t', majd a kórházban, Vanda gyilkossági kísérlete után, Ian - ha jól emlékszem - a "te barom" megszólítással illeti a bátyját. :D
Attól függetlenül, hogy nem termett túl sok babér a karakternek, a színészt csak dicsérni tudom.
Elsősorban Aaron és Brandt öngyilkosságát tudom kiemelni, ott Kyle reakciója nagyon szuggesztív volt. Boyd Holbrook kiváló munkát végzett. Az ő játéka volt szerintem az egyik legjobb a filmben.

Jeb bácsi volt az, akit nagyon eltaláltak. Hiányoltam ugyan azt, ahogy barátkozik az idegen lénnyel, ahogyan faggatja a többi világról, szóval belőle is kevés volt, de a fontos részeket abszolút adta az öreg.

Jamie sem volt csalódás, csak ő talán túlságosan tökmag volt. :'D A könyv szerint az öcskös már 14, de a filmben egy 9-10 éves forma kisfiút láttam.
Az egyik legjobb rész a filmben, amikor Jamie elviszi Vándort abba a barlangba, ahol a szentjánosbogarak vannak. Az a jelenet nagyon megható volt, majdnem elbőgtem magam rajta.
Chandler nagyon jól adja Jamie karakterét, zseniális volt az arcjátéka, mikor leesett neki, mit hallott, miután Vanda elmondta neki, hogy Melanie még mindig vele van.
Ennél a résznél egyébként... :'DD Ahogy Jamie sír, a természet teszi a dolgát ugye, és hát nem csak könnyek patakzanak az arcán, de folyik az orra is... Barátom, az egyik legérzelmesebb pillanat a filmben, én a könnyeimmel küzdök, ez a hülye meg ott mellettem (értsd: Petra) elkezd röhögni... xD Na, erre már én is elnevettem magam, és halkan hozzátettem, hogy valaki igazán adhatna annak a szerencsétlen kisgyereknek egy zsebkendőt. :D

Hogy Jamie balesete nem egészen úgy lesz a vásznon, ahogy papíron, arra számítottam, de kicsit meglepődtem, hogy hogyan oldották meg. De ezt nem írom a negatívumok közé, nem volt ez rossz így sem. A lényeg, hogy kellett neki egy seb. xD
Amikor Jared kiviszi a kórházba Vandát, hogy megszerezze a gyógyszert, apróbb eltérésekkel eléggé könyvhű volt, ami nagyon tetszett, mégis kicsit hiányérzetem volt. A könyvben, Vanda szemszögéből nézve állati izgalmas rész volt, de a film nem adta vissza mindazt a feszültséget, ami a regény 44.-45. fejezetében érződik.

A barlangrendszer kórháza pedig megdöbbentően felszerelt. A járatokban elvileg sötét van, a filmben viszont mindenfelé égnek a lámpák, és lógnak az elektromos vezetékek. Doki birodalmában is ott a számítógép, a nyomtató, mindenféle modern kütyü... Nem olyan puritán körülmények között élnek ott a vulkánban, mint azt olvasás után elképzeltem.
Ami még kimaradt, és szerettem a regényben, az a tornaterem. :) Bár belátom, hogy a filmben felesleges lett volna megjeleníteni, mert az ottani eseményeket (a focizást kivéve, ami abszolút ki is maradt) lezavarták más helyeken, más helyzetekben.

Amikor Vanda kiveszi a lelket, és megkéri Iant, hogy segítsen neki... Hát, komolyan mondom...
A könyv így írja le:
"- Add oda a lelket Iannak - gyengéden, ha kérhetem.
Ian tökéletes asszisztens lenne. Amikor én már nem leszek, ki viselné nála jobb gondját a rokonaimnak?
Doki Ian várakozó kezébe csúsztatta a lelket, majd rögtön el is fordult, hogy meggyógyítsa az ember testét.
Ian a kezében lévő ezüstszalagra meredt, és az arca inkább csodálattal volt tele, mint undorral. Melegség öntötte el a mellkasom, ahogy figyeltem a reakcióját.
- Nagyon szép - súgta oda nekem.
- Szerintem is. Csúsztassuk be a tartályba.
Ian még egy másodpercre felemelte a tenyerében tartott lelket, mintha be akarná vésni az emlékezetébe, milyen érzés. Majd óvatos gondoskodással hagyta, hogy becsusszanjon a hidegbe."
Tényleg olyan áhítattal néz a kezében tartott lélekre, mint egy büszke apuka az elsőszülött gyermekére. Hihetetlen gyengédség tükröződik az arcán. Nagyon visszaadta azt az érzést, amit a könyv közöl. Jake-et ezért a jelenetért nagyon meg kell dicsérnem. :')
Erre egyébként nagyjából így reagáltam:


Amiről még nem írtam, vagyis csak egy negyed mondattal említettem, pedig fontos rész, az az akciójelenet, amikor a furgonok visszafelé tartanak a beszerzőkörútról, és a hajtók megállítják a túl gyorsan hajtó Aaront és Brandtet. A trailer első lejátszása után nagyon aggódtam, hogy elrontották ezzel a filmet, de szerencsére alaptalan félelem volt, baromira tetszett az üldözés és lövöldözés.
És a jelenet vége... Amikor a lázadók rájönnek, hogy a hajtók túlerőben vannak, és esélyük sincs meglépni... Nagyon durva. Sokkoló. Megrázó.
Annál a résznél csak azért nem bőgtem, mert teljesen lefagytam.
És itt megint el kell mondanom, hogy Kyle zseniális volt.


A vége felé nagyon emocionális lesz az egész: ahogyan Vanda búcsúzik előbb Iantől, majd Melanie-tól... Ott is majdnem eltörött a mécses. Nálam csak majdnem, de...
Petra vitt be a moziba egy rakás kaját. Szinte végig azt hallottam magam mellett, ahogy matat, és nassol, de a film utolsó harmada alatt már csak azt érzékeltem, hogy sorra szedi elő a zsepiket, és fújja az orrát. x'D
Mikor Mel és Vanda búcsúzkodott, akkor már nem álltam meg, el kellett susognom egy te sírsz? kérdést, mire félig nevetve, félig szipogva egy igent kaptam válaszul. :'D Rásandítottam, és tényleg, csupa könny volt az arca, nem győzte törölgetni a szemeit. Mondom, úr isten. :'D
Mentségére legyen mondva, tényleg nagyon szép volt. Még úgy is, hogy a könyvhöz képest borzalmasan le volt butítva az egész.
És a magam részéről a Jared-Vanda búcsút is hiányoltam.


Mikor Vanda magához tér az új testében, Melanie felé tartja a tükröt, hogy megnézhesse magát, és megpillantjuk a cudar valóságot, valahogy így reagáltam:


Szegény pára borzalmasan csúf. :/
Nem azért, de szerintem ennél a csajnál sokkal szebbet is választhattak volna erre a karakterre. Mikor megláttuk a tükörképet, Petra is azzal fordult hozzám az első sokk feldolgozása után, hogy "úristen O_o", úgyhogy nem csak én elégedetlenkedtem. xD
A könyv szerint Vanda új teste pici és fiatal; megzabolázhatatlan, szőke hajkoronája van; ártatlannak és végtelenül ártalmatlannak látszik. Ehhez képest az új Vanda picit még magasabb is, mint Melanie, nem szőke, és sajnos egyáltalán nem bájos.
Erre a szerepre egy olyan színésznőt tudnék elképzelni, mint például azt a leányzót, aki a Carrie Diaries-ben alakítja a fiatal Carrie-t - vagy nem is olyat, hanem konkrétan őt.
Szerintem ő szép, tehetséges, és még a haja is stimmel. :)

Egyébként itt megint volt egy pici (pici? óriási) döbbenet. Dokiék azt mesélik Vandának, hogy már egy hónapja szedik ki a lelkeket az emberekből, és ez a burok már üres volt, nem tért magához az egykor benne élt ember.
Azért a könyv szerint ez nem egészen így van.
Szerintem arra, hogy 'nagyon hiányoltunk, és minden követ megmozgattunk, hogy a lehető leghamarabb visszakapjunk, ezért az első adandó alkalommal raboltunk neked egy testet' sokkal kellemesebb ébredni, mint arra, hogy 'hát, figyelj, volt itt egy agyhalott; gondoltuk, beleteszünk, mert hát mi mást kezdhettünk volna vele?'
Elvileg hiányzott Vanda a társaságnak, és direkt kerestek neki egy új testet, hogy mihamarabb visszatérhessen.
Ésésés nem mindenki áll ellen, az emberek többségét tényleg eltörölte a belé költözött lélek; elég fura, hogy ez a kis bénácska csaj az első, aki nem tér vissza.
És Vanda ébredéséből hiányoltam az egyik kedvenc idézetemet is... #CuteO'WandaMoment
A könyvben imádom azt a részt, amikor Vanda felébred Holli testében; ezt a filmben eléggé elrontották, amiért nagy kár. :(

Dacára annak, hogy véleményem szerint eléggé csúnyácska leányzót sikerült találni Vándornak, mégis behaltam, amikor Iannel nézték az esőt. :') Übercukik.
Ésésés, amikor az utolsó jelenetben a hátsó ülésen turbékolnak (aaaaaaaaaawwwhh *-*), Jared pedig a visszapillantó tükörben rájuk néz, és elmosolyodik (dupla aaaaaaaawwwhh *-*), nagyon édes volt. :')


Megjegyzés: az új Vandát alakító Emily sokáig Max barátnője volt, LOL. :'DD

Az utolsó jelenet egyébként nagyon kemény. :D A könyvben máshogyan találkoznak a másik túlélő csoporttal, ezért nagyon megijedtem, hogy igazi hajtók csaptak le rájuk, és megszívták. :D
De szerencsére minden jó, ha a vége jó. :)

Még egy megjegyzés: mialatt néztem a filmet, az az érzésem volt, hogy ez csak kiegészítés, egyfajta illusztráció a könyv mellé... Mert nagyon sok dolog nem derül ki belőle, és sok minden nincs megmagyarázva. Ha nem ismerném a hátteret, valószínűleg a film felét nem értettem volna, úgyhogy érdemes elolvasni a könyvet is, mert kell az alap ahhoz, hogy teljesen érthető legyen a történet.
De nem szabad beleesni abba a hibába, hogy nem vonatkoztatunk el. A film teljesen más műfaj, nem lehet betűről betűre átültetni egy regényt a vászonra. Szükség van bizonyos módosításokra. Ha ezt el tudjuk fogadni, nagyszerűen fogunk szórakozni. :)

Most, hogy végignézek a bejegyzésen, azt látom, hogy hosszú bekezdéseken keresztül fikáztam az egészet (nem számolom meg, de szerintem vagy háromszor annyi negatívumot emeltem ki, mint amire azt írtam, hogy tetszett xD) mégis azt kell mondjam, hogy az összképet tekintve IMÁDOM!
Egyáltalán nem okozott csalódást, nagyon, nagyon tetszett.
Tuti, hogy ha megnézném még kétszer, és közben jegyzetelnék, még egy csomó dolgot ki tudnék emelni, ami hibásan volt benne, de nem érdekel. Még ezekkel együtt is imádom, és tuti, hogy még legalább ezerszer meg fogom nézni, és ezredszer is ugyanúgy el fogok alélni tőle, mint az első alkalommal - és erre bárkivel hajlandó vagyok pofogadást kötni. :D #seriously
Összességében nagyon örülök neki, hogy tele van tévedésekkel a film, mert ha ennél is jobb lett volna, nem élem túl. Ott pusztultam volna el a gyönyörtől a Campona 11-es termében. xD

Úgy éreztem, hogy a film inkább az akcióra ment rá, a romantikus részt nagyon elkapkodták benne minden oldalról. A regényben valahogy nem éreztem szükségét autósüldözésnek, ott sokkal jobban ki vannak bontva az érzelmi szálak, és ez picit hiányzik, ugyanakkor azt sem bánom, hogy a film lendületesebb lett, akciódúsabb, és nem két órányi nyáladzást kellett végigülnöm. Szóval eléggé fura, de mindazon eltérések ellenére, amiket kiemeltem, és hiába írtam csomó mindenre, hogy hiányoltam, meg hogy nem tetszett, az egészét tekintve végtelenül imádtam, és nagyon elégedett vagyok vele. De tényleg. :)

Szemléltetném, hogyan hagytam el a mozit: [amikor elkezdődött a végefőcím - aláfestő zeneként a Radioactive-val (csengőhangom; imádom) - ránéztem a még mindig az orrát fújó Petrára, és annyit mondtam: nézzük meg mégegyszer! :D]


Olyan kár, hogy csak két óra volt az egész! Nagyon élvezném, ha lenne egy bővített, rendezői változat, ami vagy nyolc órás. xD Simán végignézném. :D Azt hiszem, a Gyűrűk Ura filmeknek van ilyen kibővített verziójuk, ami 4 vagy 6 óra... Egy ilyet simán el tudnék képzelni A burokból is - mi fanatikusok nagyon örülnénk neki. :D


Én a magam részéről a könyv folytatását is nagyon szeretném.
Stephenie azt nyilatkozta egy interjúban, hogy vannak ötletei, és ha folytatná, trilógia lenne. A második rész a Soul (tehát Lélek), a harmadik pedig a Seeker (Hajtó) címet kapná.
Ugyanakkor hozzátette, hogy ha tényleg megírná ezeket, akkor lennének szereplők, akiknek meg kellene halniuk, ő pedig utálja kinyírni a karaktereit...
Ezzel felcsigázott. :D
Nagyon kíváncsi vagyok a folytatásokra, hogy mi történne... és hogy kiket kellene elveszítenünk. Van egy olyan érzésem, hogy nem tetszene a dolog. xD


Közben blogolgatok azért A burkos tumblr-ön is... Ha gondoljátok, nézzetek be. :)

Tízből kilenc és feles film (csak azért vontam le fél pontot, mert túl rövid volt, és nem adta át a legtöbb érzelmet, ami a könyvben van), mindenképp a kedvencek között tartom számon. :)


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése